Poziom PL-2
ocena: +26+x

TRUDNOŚĆ PRZETRWANIA:

Klasa 4

 • {$one}
 • {$two}
 • {$three}
16433618466992.jpg

Zdjęcie Poziomu PL-2.

Poziom PL-2 jest drugim polskim poziomem Backrooms. Został odkryty 1.03.1997.


Opis:

Poziom PL-2 to rozległe tereny górskie w dużej mierze pokryte lasami iglastymi. Na poziomie tym występuje bardzo wiele rzek, jezior i strumieni, czego skutkiem jest powszechność dolin rzecznych. Poziom PL-2 obfituje w wysokie wzniesienia. Jak dotąd najwyższą górą odkrytą na tym poziomie jest Góra Kane'a,1 której nazwa pochodzi od brytyjskiego archeologa i odkrywcy Harvarda Kane'a. Udało się ustalić, że Poziom PL-2 jest unoszącą się w przestrzeni wyspą, której centralnym punktem jest właśnie Góra Kane'a.

Pod powierzchnią tego poziomu znajduje się wiele skomplikowanych i w większości połączonych ze sobą systemów jaskiń kresowych. Nie udało się określić dokładnego wieku żadnej z nich, ale teoretyzuje się, że najstarsze mogą mieć nawet około 180 milionów lat. Spora część z nich jest zawalona i nie nadaje się do eksploracji.

Najczęstszym zjawiskiem pogodowym na Poziomie PL-2 są opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura tutaj zwykle utrzymuje się na poziomie od -5°C do -10°C. Niebo na Poziomie PL-2 w ciągu dnia jest zachmurzone i posiada liliowe zabarwienie. Każdej nocy księżyc jest w pełni.

Na Poziomie PL-2 można napotkać Martwrony oraz bardzo liczne grupy Znikadeł, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla wędrowców, zważywszy na anomalię tutejszego księżyca. Poza nimi, nie odnotowano pojawienia się żadnych innych istot niewystępujących naturalnie na Ziemi.2


Kolonie i Forpoczty

8. Forpoczta Polskiego Komitetu Odkrywców

 • Jest zlokalizowana w dolinie rzecznej, 3 kilometry na północ od Góry Kane'a.
 • Stacjonuje w niej od 6 do 12 pracowników Komitetu.
 • Do jej zadań należy badanie zjawisk przyrodniczych na Poziomie PL-2 oraz ochrona wędrowców przed zagrożeniem ze strony Znikadeł.

15. Forpoczta Polskiego Komitetu Odkrywców

 • [DANE ZARCHIWIZOWANO]

Obóz Stowarzyszenia Archeologów Backrooms

 • Jest zlokalizowany w okolicy wejścia do Jaskini Głębokiej, na zboczu Góry Kane'a.
 • Zajmuje go około pięciu archeologów.
 • Ma na celu dalszą eksplorację Jaskini Głębokiej i poszukiwania szczątków Harvarda Kane'a, będącego swego czasu przewodniczącym Stowarzyszenia.

Wejścia i Wyjścia:

Wejścia

 • Idąc wgłąb niektórych jaskiń na Poziomie PL-6 wyjdziesz na powierzchnię tutaj.

Wyjścia

 • Jest szansa, że po zaśnięciu tutaj obudzisz się na Poziomie PL-7.
 • Wspięcie się na jedno z drzew w tutejszych lasach przeniesie cię na Poziom PL-3.
 • Po wejściu do leśnej chatki nieopodal jeziora pojawisz się w schowku na miotły na Poziomie PL-9.

Dodatkowa dokumentacja

Przed zamknięciem placówki, pracownikom 15. Forpoczty udało odzyskać się część notatek należących do Harvarda Kane'a i członków jego wyprawy, w tym najstarszy znaleziony opis Martwron sporządzony przez niejakiego hrabiego Johna McCaina.

Kilka lat po jej rozpoczęciu, eksploracja Jaskini Głębokiej została przerwana ze względu na zawalenie się wielu tuneli. 20.07.2013 dyrekcja Komitetu uznała, że transport potrzebnego w takiej sytuacji sprzętu kosztowałby więcej, niż sprawa jest tego warta. Zgodnie z wydanym wtedy rozporządzeniem, 15. Forpocztę zamknięto, a personel przeniesiono do innych placówek.


Wznowienie eksploracji

20.07.2018, pięć lat po zamknięciu 15. Forpoczty, do Jaskini Głębokiej została wysłana ekspedycja Polskiego Komitetu Odkrywców,3 która we współpracy z grupą przedstawicieli Stowarzyszenia Archeologów Backrooms miała za zadanie ponowienie próby wydobycia szczątków Harvarda Kane'a i odkrycia celu jego wyprawy. Po kilku miesiącach przekopywania się przez zawalone części jaskini, ekspedycja natknęła się na grotę zawierającą kilka zwęglonych szkieletów, prawdopodobnie należących do członków wyprawy Kane'a. Na ścianie groty odkryto wydrapany napis "NO RESCUE FOR PROUD".4 Nie udało się ustalić tożsamości autora, ani znaczenia napisu.

Od czasu odnalezienia groty wielu członków ekspedycji zaczęła regularnie miewać niepokojące ich sny, niektórzy z nich skarżyli się także na niewyjaśnione dźwięki, które dla pozostałych odkrywców były niesłyszalne. Dopiero samobójstwo popełnione przez młodszego odkrywcę Janusza Schwarza dnia 20.07.2019 zmusiło dowodzącego do wycofania się z dalszej eksploracji jaskini. Tydzień później członkowie Polskiego Komitetu Odkrywców opuścili Jaskinię Głęboką. Na rezygnację z misji nie chcieli zgodzić się członkowie Stowarzyszenia. Odkąd odkrywcy z Komitetu zostawili ich w jaskini, nikt nie miał z nimi kontaktu.O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License