FAQ

FAQ
Często zadawane pytania


Spis treści

Podstawowe pytania na temat uniwersum:

Czym są Backrooms?

W uniwersum, Backrooms są alternatywnym wymiarem, do którego przenieść można się poprzez swoiste „wypadnięcie” z naszej rzeczywistości, jednakże poza uniwersum, Backrooms jest witryną pisarską, której użytkownicy mogą pisać i dzielić się swoimi historiami na temat tego uniwersum.

Czym jest no-clipping/noclipping?

Noclipping1 jest pojęciem używanym najczęściej w speedrunach gier odnoszącym się do wypadania gracza poza mapę, celem dostania się do konkretnego miejsca, jednakże noclipping to również sposób przemieszczania się po całych Backrooms. Ludzie do Backrooms trafiają poprzez wypadnięcie z
naszej rzeczywistości, które najczęściej ma miejsce w trakcie upadku, przypadkowej kolizji z jakimś przedmiotem lub innej tego typu sytuacji. Wędrowcy, czyli ludzie zamieszkujący Backrooms mogą również korzystać z noclippingu celem przemieszczania się między poziomami. Niektórzy pisarze noclipping określali jako coś, do czego opanowania wystarczy odrobina praktyki, jednak znaczna większość z nich noclipping określała jako coś niesamowicie trudnego i wymagającego ciężkiego treningu.

Czym są poziomy?

Poziomy to elementy bazowe Backrooms — myśl o nich jako o różnych pomieszczeniach w gigantycznym budynku. Poziomami może być wiele rzeczy, na przykład: pomieszczenia, pola, struktury naturalne lub abstrakcyjne krajobrazy. Wystarczy, że coś nazwiesz, a prawdopodobnie istnieje taki poziom.

Czym są byty?

Skoro poziomy są lokacjami, to byty będą ich rodzimymi mieszkańcami. Niektóre z nich są drapieżne, niektóre przyjazne, a istnieją też takie, które są bardziej ludzkie, niż możemy to sobie wyobrazić.

Czym są obiekty?

Obiekty, jak sama nazwa wskazuje, są… obiektami. Niezależnie od tego, czy stworzonymi przez same Backrooms, czy zostały wykonane ludzką ręką, czy służą do odżywiania się, obrony lub ataku. Nie zawsze jednak będą zwykłymi narzędziami jakich wiele w naszym świecie.

Czym są podwarstwy i jak różnią się od podpoziomów i pomieszczeń?

Podwarstwa to obszar w obrębie właściwego poziomu, który znacznie odbiega pod różnymi względami od głównego poziomu, jednak nie na tyle, aby samemu stanowić osobną całość. Podwarstwy dzielą się na dwie części nazwane podpoziomami i pomieszczeniami. W większości te pierwsze są nieskończone oraz potrafią działać niezależnie względem siebie (będąc silnie powiązanymi z poziomem głównym), podczas gdy te drugie są przestrzeniami o określonych granicach w ramach poziomu głównego.

Czy istnieje jakikolwiek sposób na ucieczkę z Backrooms?

Ucieczka z terenów Backrooms to temat bardzo kontrowersyjny. Jedni autorzy tworzą prace z zamysłem, że z Backrooms nie ma wyjścia, a drudzy sugerują jego istnienie. Całkowicie dozwolone jest dodanie wyjścia do własnej pracy, ale podczas pisania należy zadbać o ostrożne traktowanie tej koncepcji.

Prawdziwe życie

Skąd oryginalnie pochodzą Backrooms?

Backrooms oryginalnie pojawiło się w 2019 na 4chanie na boardzie /x/ i od tego momentu było często postowane jako internetowa legenda. Niedługo potem na stronie fandomu powstała wiki Backrooms, a w kwietniu 2020 na platformie Wikidot utworzona została dedykowana strona.

Czy istnieją inne wiki o Backrooms? Jeśli tak to, co z nimi?

Żadna strona o Backrooms nie jest tą prawdziwą. Istnieje wiele stron i interpretacji tego tematu. Ostatecznie to od Ciebie zależy, z której z nich skorzystasz — Wikidot Backrooms jest po prostu jedną z wielu stron w Internecie poświęconą tej tematyce.

Jakich zewnętrznych materiałów mogę użyć?

Możesz używać dowolnej zawartości (obrazów, dźwięków itp.), która jest domyślnie objęta licencją CC BY-SA 3.0 i podobnymi licencjami (takimi jak CC-BY i CC0). Treści objęte licencjami, które nie są zgodne z Wikidot, nie mogą być wykorzystywane w pracach, nawet jeśli masz wyraźną zgodę autora na ich użycie. Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu licencji, skontaktuj się z autorem pracy lub innym członkiem strony. Polecamy zapoznanie się z polityką Creative Commons.

Czy istnieją jakieś gry o Backrooms?

Istnieje wiele gier na temat Backrooms. Każda z nich pokazuje różne spojrzenie na ten niesamowity świat. Niektórzy twórcy odwołują się do treści z tej strony, jednak pamiętaj, że żaden z nich nie jest z nią oficjalnie powiązany w jakimkolwiek charakterze.

Uważam, że ktoś złamał zasady. Co powinienem zrobić?

Powinieneś zgłosić taki incydent do administracji, a zostanie on sprawdzony tak szybko, jak to możliwe. Oczywiście powinieneś pamiętać, że dla zaoszczędzenia czasu Twojego oraz administracji, nie powinieneś zgłaszać przypadków niewymagających interwencji. Jeżeli nie masz pewności czy coś jest zgodne z zasadami, możesz zapytać się administratora, jednak oczekuje się, że będziesz w stanie samodzielnie odróżniać sytuacje niewymagające interwencji od tych poważnych. Aby uzyskać informacje o tym, co liczy się jako łamanie zasad, zapoznaj się z regulaminem witryny.

Czy Backrooms są prawdziwe?

Nie.

Najczęstsze nieporozumienia:

Czy ta witryna jest bazą danych grup w uniwersum Backrooms?

Nasza strona, na której znajdują się historie z całego uniwersum Backrooms, nie jest z zasady bazą danych jakiejkolwiek grupy lub osoby. Oczywiście większość artykułów jest tworzona z perspektywy M.E.G.2, ale nie jest to koniecznością, jak widać w niektórych pracach.

Czy komponenty są sztywnie określone i czy mogę stworzyć własny?

Dla jasności komponenty to fragmenty kodu dostępne do użycia w obiektach, poziomach, bytach itp., które najczęściej są przypisane do takich rzeczy jak zagrożenie i bezpieczeństwo. Większość z artykułów korzysta z komponentów klasy SD lub IETS, ale są one opcjonalne i w żaden sposób niewymagane. Jeśli chcesz, możesz stworzyć własne komponenty do powszechnego użytku, ale nie możesz wymusić ich stosowania przez innych użytkowników.

Niektóre prace ze sobą nie współgrają. Dlaczego?

Prace nie są tworzone w oparciu o jedyną kanoniczną wersję Backrooms, a raczej starają się skłonić czytelnika do tworzenia własnych pomysłów i teorii na ten temat. Znaczy to, że strony mogą ze sobą kolidować z wielu powodów takich jak na przykład ta sam duża grupa działająca inaczej w różnych artykułach lub gdy w artykule pierwszym mowa jest o powiązaniu z artykułem drugim, a w artykule drugim takiego powiązania nie ma.

Czy mogę edytować już istniejący prace?

To zależy od powagi i rozmiarów twojej edycji. Drobne błędy ortograficzne, gramatyczne i interpunkcyjne (które są obiektywne, a nie subiektywne — nie zabieraj się za poprawianie zdania, jeżeli oryginalna forma nie jest zła!) można dowolnie poprawiać, ale większe rzeczy, takie jak konstrukcja zdań lub fabuła, wymagają zgody pierwotnego autora pracy. Zawsze możesz wysłać wiadomość do twórcy interesującego cię artykułu z prośbą o wprowadzenie zmiany w jego pracy, ale powinieneś być gotowy na rozczarowanie w przypadku odmowy.

Pisanie i krytyka

Jak opublikować pracę na stronie?

Opublikowanie pracy na stronie wymaga wysłania wersji roboczej na nasze forum krytyki lub na zakładkę do tego służącą na naszym serwerze Discordzie. Musisz wtedy poczekać, aż ludzie przeczytają i ocenią twój projekt, a kiedy będzie on odpowiednio dobry, greenlighter udzieli ci greenlighta, oraz pozwoli na publikację.

W jaki sposób mogę dostać greenlighta?

Aby dostać greenlighta, skontaktuj się z greenlighterami poprzez naszego Discorda lub pisząc na forum strony. Nie ma konkretnych przeciwwskazań ku którejś z platform, używaj tej, której Ci wygodniej.

Dlaczego moje prace czekają tak długo na greenlighta?

Pośpiech publikowania artykułów na wiki jest całkowicie zrozumiały, jednak trzeba również zrozumieć, że osoby sprawdzające twoje szkice to też ludzie, którzy mają własne życia i problemy. Połączywszy to z faktem, że stosunek aktywnych greenlighterów do prac czekających na krytykę jest dość niewielki, tworzy to lukę, przez którą twoje prace będą musiały trochę poczekać, nim zostaną poddane właściwej ocenie. Aby pozyskać więcej informacji na ten temat, przeczytaj politykę greenlight.

W jakim tonie powinienem pisać swoje prace?

Nie ma określonego tonu, w którym powinieneś tworzyć. Tak długo, jak jest to zgodne z tematem witryny, możesz szaleć.

Strona, którą lubiłem/wcześniej czytałem/widziałem do niej link, została usunięta. Dlaczego?

Strony są usuwane z wielu powodów takich jak to, że na przykład są coldpostami.3 lub osiągają ocenę -5, co w przypadku starszych artykułów zdarza się często.

Czy istnieje wzór, według którego powinienem pisać artykuły?

Tak, ale nie jesteś zobowiązany do korzystania z niego. Byty i poziomy mają swoje szablony, które możesz zobaczyć tutaj, ale nie są one w żaden sposób obowiązkowe, więc możesz robić, co chcesz. Prace posiadają bardzo dużo wszelakich szablonów używanych przez różnych autorów, a to od ciebie zależy, którego z nich użyjesz w swojej pracy.

Mam pomysł, ale nie jestem dobry w pisaniu. Mam jakieś opcje?

Po pierwsze pamiętaj, jeśli nie jesteś dobry w pisaniu, to greenlightersi są po to, aby podnosić twoje umiejętności w tej dziedzinie. Nie obawiaj się przedłużenia swojej pracy. Jeśli dalej jednak boisz się samemu coś napisać, możesz umieścić swój pomysł na naszym Discordzie lub forum strony ze specjalnym dopiskiem co inni użytkownicy mogą z tym zrobić, lub aby uwzględnili Cię jako pomysłodawcę. Możesz również poprosić innego użytkownika, aby pisał razem z Tobą.

Czy mogę w swoim artykule wykorzystać pracę innych użytkowników?

Tak, ale powinieneś zapytać oryginalnego autora o zgodę oraz uszanować go, oraz jego pracę.

Czy jest coś, czego nie mogę napisać?

Poza rzeczami takimi jak plagiat lub łamanie zasad witryny możesz pisać, co chcesz, ale powinieneś pamiętać, że odbiór publiczności może być różny. Mimo tego nie powinieneś się zniechęcać do pisania z obawy przed surową krytyką.

Tłumaczenie

Jak tłumaczyć obcojęzyczne poziomy lub inne artykuły?

Po pierwsze powinieneś przeczytać Poradnik Tłumaczenia i postępować zgodnie z instrukcjami tam zawartymi. W każdym razie tłumaczenie w głównej mierze polega na siedzeniu przed monitorem i edytowaniu kodu źródłowego strony na swoim sandboksie — możesz ten kod wziąć z strony angielskiej na samym dole: Opcje => Źródło strony.

Dlaczego niektóre tłumaczenia spoza wiki nie są takie same jak tutaj?

Wynika to z faktu, że wiele twórców działa indywidualnie — nie konsultując tłumaczeń z zespołem pracującym na wikidot. Przez to może dochodzić to wielu nieporozumień wynikających z innych tłumaczeń niektórych nazw własnych. Przykładowo, Deathmoth tutaj jest tłumaczone jako Śmierćma, a na pewnym kanale youtube jest to tłumaczone jako Ćma Śmierci. Nie jest to błąd, tylko pewna różnica w tłumaczenia, tak jak powiedziałem wcześniej, związana z pracowaniem osobno nad przekładem na język polski.


Jeśli uważasz, że jakieś pytanie zostało pominięte, powinno zostać dodane lub usunięte, skontaktuj się z administracją, a my rozpatrzymy Twoją sugestię.


O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License